שיפוצים באופקים

למה חשוב להיות מעורבים בתהליך השיפוץ? - שיפוצניק באופקים

השיפוצניק עם כל כוונתו הטובה ועם כל המיומנות, היכולת המקצועית והניסיון בסך הכול עושה את עבודתו השגרתית. זאת הסיבה שבעל הבית עצמו חייב להיות שותף עיקרי כבר בשלב התכנון דרך תהליך ביצוע השיפוץ וכמובן בעת גמר העבודה ושלב התשלום. השיפוצניק עשוי להציע כבר מלכתחילה תכניות טובות וקלות ליישום, תכניות שיעלו זול יחסית ויהיו גם נוחות לעבודתו כבעל מקצוע, ואולם אם תכניות אלו אינן מתאימות לצרכינו או לחזון שאותו ראינו, רצוי להתערב במהלך התכנון, לנסות למצוא פתרונות ולא להתאכזב בגמר העבודה. 

כמו כן, חשוב מאוד שכל בעל בית שמביא שיפוצניק לביתו יהיה מעורב באופן מלא וממשי בכל תהליך השיפוץ. פעמים רבות נוצר מצב של החלטות פתאומיות הנובעות ממקרים בלתי צפויים. למשל: אם במהלך השיפוץ תכננו לשדרג רק את ארונות המטבח ולהוסיף מספר אלמנטים דקורטיביים לצורך שיפור המראה והאווירה, אלא שאז התגלה, שצינורות האינסטלציה חלודים ומיושנים מאוד וכי בזמן הקרוב יהיה צורך להחליפם, הרי שבעל הבית יהיה חייב לקבל החלטה מידית: האם לשפץ כעת רק על פי התכנית הראשונית ולהשאיר את החלפת הצנרת למועד מאוחר יותר הגם שהדבר יהיה כרוך בעוד תקופת שינויים ושיפוץ או שמא לטפל בצנרת כבר בהזדמנות זו. החלטות מעין אלו חייבות להתקבל במשותף על ידי בעל המקצוע בתחום השיפוצים, שכן כלל לא בטוח שהוא מומחה גם בעבודות אינסטלציה או מערכת הביוב הביתית ומאידך, בעל הבית אמור להחליט להרחיב מאוד את השיפוץ: גם להאריך את משך הזמן שלו, לסטות במידת מה מלוחות הזמנים המשוערים ובוודאי להוציא כסף רב שלא תוכנן. לכן, על בית הבית להיות מעורב לחלוטין במהלך השיפוץ ולהוות גורם מכריעה בהחלטות שונות שמתקבלות לגביו.

בנוסף, תכנון התקציב המדויק הוא גם פרט משמעותי במיוחד בשלב הראשוני של תכנון השיפוץ. חשוב מאוד שלא לשכוח להשאיר כסף נוסף לשלב הבלתי צפוי, כלומר: בכל שיפוץ או בנייה עלול להיות מצב שבו יעלו בעיות או תקלות לא צפויות שידרשו תוספת של תקציב מידי. על מנת שלא להיות מופתעים או חלילה לשקוע במצב שבו השיפוץ נתקע בגלל חוסר יכולת לשלם.