הדברה ברעננה

הדברת נמלים וריסוס ג’וקים – מה חשוב לדעת טרם הזמנת חברת הדברה? – רעננה

תיקנים הידועים בכינויים ג’וקים וכן נמלים גורמים לפחד ולטראומה בקרב בני הבית- גדולים וקטנים כאחד. בדרך כלל דווקא בעונת האביב, בחודשים שבהם נעשה חם יותר יש לערוך את ההדברה על מנת למגר את התופעה ולמנוע הישנות בקיץ. החשש מפני ג'וקים עלול לשתק ולגרום לטראומה ולבהלה בקרב בני הבית- גדולים וקטנים כאחד. איש מאתנו לא היה רוצה לפחד פוביה עם השנים כלפי בעלי חיים זעירים, כדוגמת נמלים וג’וקים (שלרוב לא מזיקים, אלא רק מרתיעים ומגעילים). הפתרון היעיל הוא – ריסוס והדברת מנע! כך תיצור מצב שבו הג'וקים וגם הנמלים לא יהוו מטרד עבורכם ולא תיאלצו להתמודד ולשנות את שגרת חייכם.

חשוב לדעת שישנם הדברה ירוקה וכמובן הדברה קלאסית ומוכרת לנו. אם לפני עשור, כאשר מצאנו מזיקים שונים בבית או בסביבת המגורים- היינו מזעיקים חברת הדברה מקצועית לשם הדברה בעלי החיים והכחדתם. ברוב המקרים היו מגיעים הביתה צוות מדבירים עוטים בגדי הגנה וחובשים מסכות מגן, הם היו מצוידים בחומרי הדברה המצויים בתוך מכליות ובסופו של דבר היה ברור שאנחנו נצטרף לעזוב את הבית לכמה שעות או ימים, משום שחומר ההדברה- אמנם יסייע לנו להיפטר מהמזיקים, ואולם יחד עם זאת הוא חומר מסוכן ביותר המכיל אלמנטים רעילים ביותר. לאורך הזמן נעשו שפע מגוון של ניסיונות מחקריים ומעבדתיים בכל רחבי העולם על מנת למצוא תחליף ראוי ויעיל לשיטת ההדברה הקלאסית. ברבות השנים- אכן החלה להתבסס שיטת הדברה חדשנית שקרויה- הדברה ירוקה, אורגנית. על פי שיטה זו, חל שינוי עצום גם בצורך בשימוש בחומרי הדברה כימיים, רעילים ומסוכנים- במקומם העדיפה שיטה זו חומרים אורגניים, טבעיים בעלי רעילות (אם בכלל…) מועטה ביותר. חומרים שרמת פגיעתם על בני האדם ועל סביבתו פחותה באופן משמעותי, בנוסף, שיטת ההדברה הירוקה ביססה את הצורך לבטא תהליך שונה שיעדיף כל אלמנט מעשי רצוי וראוי ובלבד שלא יהיה צורך להגיע לחומרים הרעילים והמסוכנים. כך למשל- במקום שימוש בחומרים רעילים ובאבקות הדברה מסוכנות כנגד מכרסמים- ההעדפה הייתה להפעיל כנגדם מלכודות, לתפוס אותם בחיים ולשחרר אותם לאחר לכידתם חזרה בטבע. זאת, כאמור, מתוך הנחה, שאין צורך להרוג את המזיק המכרסם בחומר רעיל לשם קטילתו. משום שמספיק להרחיק אותו מבני המשפחה באמצעים חלופיים שיספו אף הם מענה הולם.

יש לבחור בקפדנות את חברת ההדברה אשר תבצע עבורכם את ההדברה על סוגיה ולוודא כי מדובר בחברה אשר יש לה רישיונות לביצוע פעולות ההדברה.