הדברה בכורזין גבעתיים

הקיץ הגיע וזה הזמן לטייל בפארקים, שמורות הטבע ולישון בשטח באוהלים. נתקלתם בנחש? מה אסור לעשות?- כורזין גבעתיים

אל תעזו ללטף אותו או לתפוס אותו – ובטח שלא לזרוק עליו חפץ בכדי לפגוע בו! מכיוון שכל הדברים האלו יגרמו לו לתקוף. במקרה של התקלות עם נחש יש להתרחק עד כמה שאפשר מהמקום ולהזעיק למקום לוכד נחשים מחברת הדברה ו/או לכידת זוחלים על מנת לטפל בבעיה. בישראל קיימים סוגים רבים של זוחלים ביניהם גם נחשים מסוגים שונים. ישראלים רבים טועים לחשוב, שהם בטוחים מה זה “נחש צפע” ואיך נראה בהכרח “נחש ארסי”, טעויות כאלה הן מסוכנות ועלולות להביא אפילו לאובדן חיי אדם. רק לוכדי נחשים או מדבירים מוסמכים שהוכשרו בלכידת נחשים ובעלי ניסיון בתחום זה יוכלו ללכוד את הזוחל המזיק מבלי לגרום לנזק.

על מנת לבצע פעולת הדברה שהיא פעולה של הרחקת בעלי חיים לא רצויים מסביבתנו כמו במקרה שבו נתקלנו בנחש והצלחנו להתרחק ולהזמין לוכד נחשים יש לשמור על קשר עין ולצלם אותו במידה וניתן מרחוק. לפיכך, רק מדבירים מוסמכים יוכלו לתת מענה תוך שימוש בחומרים מסוכנים שירחיקו את בעלי החיים או באביזרים שילכדו אותם, ואולם חשוב לזכור, כי בדיוק אותם חומרי הדברה ואביזרי לכידה עלולים חלילה לפגוע גם בחיות המחמד ואפילו בבני האדם. כמובן, מפני סכנה משמעותית זו- יש חובה להשתמש אך ורק בצוות עובדים מקצועי ומיומן, מנוסה וקפדן- חומרי הדברה בידי אנשים שאינם אחראיים עלולים להוות סיכון משמעותי.

ולכן, האחריות לבחור בלוכד נחשים או בחברת הדברה מורשית מטעם המשרד לאיכות הסביבה מוטלת עלינו– חברה כזו היא חברה שעברה את כל ההכשרה ואת כל הלימודים הדרושים על מנת להבין את גודל האחריות בשימוש בחומרי הדברה. בחברה זו מן הסתם מקפידים לשלוח את צוות העובדים להשתלמויות מקצועיות מדי פעם על מנת להתחדש בחומרי ההדברה העדכניים, בנוסף לכך חשיבות רבה וניכרת עומדת בבסיסו של כל שיקול דעת בבחירה של חומר הדברה אל מול טיבו המסוים של המזיק. לכל בעל חיים לא רצוי יש חומרים שהוא נמנע מנוכחותם, ובעצם פיזורם בקרבת הבית- בעל החיים המזיק מורחק מהבית ונדחק החוצה. לכן, חשוב במיוחד שצוות העובדים יקפיד לבחור חומר הדברה מדויק ומותאם לפי בעל החיים.