הדברה באם המושבות

מה ההבדל בין הדברה ביולוגית לעומת הדברה כימית?– אם המושבות

הדברה ביולוגית יעילה יותר בשימוש חקלאי מהסיבה שאינה מסוכנת לאדם או ליבול אך היא יעילה נגד המזיקים השונים המפריעים לצמחית היבול. ההדברה הכימית לעומת זאת, היא הדברה יעילה וזולה יותר, כמו כן נוחה לשימוש ונעשים בה יותר ויותר.

כידוע לכול, עונות האביב והקיץ נחשבות לרוב עונות חמות וידידותיות, אלא שבעונות אלה מתעוררת בעיה חמורה נלווית – על פיה בעלי חיים רבים מתעוררים מרבצם, רובם מחפשים מסתור נוח וקריר מפני החום הכבד, לעתים עד כדי שרב בעונות אלו. במקרים רבים התחושה הקרירה המצויה בבתי מגורים מתאימה להם בדיוק. אלא שאז הם הופכים להיות מזיקים, לא רצויים ומאוסים דווקא בבית. במקרה זה יהיה צורך במיגור באמצעות פיזור הדברה וריסוס – חומרי רעל המיועדים לקטול ולהרחיק את בעלי החיים. כך הייתה התנהלות קבועה ומקובלת עד לפני כמה שנים. הדברת בעלי החיים המזיקים הייתה נחשבת רצויה והולמת, וזאת מבלי לקחת בחשבון תופעות לוואי ופגיעה ארוכת טווח. לא הייתה כל הקפדה מתבקשת על כללי זהירות קבועים, הדוקים ומתבקשים ולו בגלל שמדובר בחומרי רעל מסוכנים שתפקידם להרוג ולמגר.

חשוב לציין שחומרי ההדברה המוכרים והקלאסיים עשויים מחומרים כימיים מסוכנים ביותר. חומרים אלו מתוקף תפקידם חייבים להיות חומרי הדברה קוטלים. משום כך, אין ספק, כי הם יכולים לפגוע באיכות הסביבה ובכינונה של סביבה ירוקה ונקייה מרעלים. איכות הטבע והסביבה – נגזרת במידה רבה משימוש לא תקין או לא רצוי בחומרי רעל כאלו. וכך, למרות העובדה שכולם מדברים על מניעת נזק משמעותי ומיותר לסביבה ולאוויר- תוך כדי הדברה מקצועית נפגעו באופן בלתי הפיך האוויר והסביבה.

הדברה ביולוגית (או בשמה השני הדברה ביולוגית) הינה הדברה אפקטיבית באותה מידה כמו ההדברה הקלאסית (כימית). בנוסף, יש לה יתרון של תועלת הבריאות והסביבה. כלומר הפתרון של שילוב הדרגתי של חומרי הדברה שונים, חומרי הדברה המופקים אך ורק מחומרים טבעיים – פחות רעילות, יותר בריאות, אוויר נקי יותר. לכאורה לשתי שיטות הדברה אלו יש תוצאות טובות רק צריך לדעת להתאים את ההדברה היעילה למזיק הטורדני!