מדביר בדימונה

הדברת תיקן גרמני, הדברת תיקן אמריקאי, הדברת נמלים והדברת נמלת האש –דימונה

הדברת תיקנים על סוגם (ידועים גם בשם ג’וקים) וכן נמלים גורמים לפחד ולטראומה בקרב בני הבית- גדולים וקטנים כאחד. בדרך כלל דווקא בעונת האביב, בחודשים שבהם נעשה חם יותר יש לערוך את ההדברה על מנת למגר את התופעה ולמנוע הישנות בקיץ. החשש מפני ג’וקים עלול לשתק ולגרום לטראומה ולבהלה בקרב בני הבית- גדולים וקטנים כאחד. איש מאתנו לא היה רוצה לפחד פוביה עם השנים כלפי בעלי חיים זעירים, כדוגמת נמלים וג’וקים (שלרוב לא מזיקים, אלא רק מרתיעים ומגעילים). הפתרון היעיל הוא – ריסוס והדברת מנע! כך תיצור מצב שבו הג’וקים וגם הנמלים לא יהוו מטרד עבורכם ולא תיאלצו להתמודד ולשנות את שגרת חייכם.

חשוב לדעת שישנם מספר סוגי תיקנים ולכן יש להבין ולזהות את סוג הג'וק על מנת לתת מענה אפקטיבי. אם לפני עשור, כאשר מצאנו מזיקים שונים בבית או בסביבת המגורים- היינו מזעיקים חברת הדברה מקצועית לשם הדברה בכדי שלא יחזרו. ברוב המקרים היו מגיעים הביתה צוות מדבירים עוטים בגדי הגנה וחובשים מסכות מגן, הם היו מצוידים בחומרי הדברה המצויים בתוך מכליות ובסופו של דבר היה ברור שאנחנו נצטרף לעזוב את הבית לכמה שעות או ימים, משום שחומר ההדברה- אמנם יסייע לנו להיפטר מהמזיקים, ואולם יחד עם זאת הוא חומר מסוכן ביותר המכיל אלמנטים רעילים ביותר. לאורך הזמן נעשו שפע מגוון של ניסיונות מחקריים ומעבדתיים בכל רחבי העולם על מנת למצוא תחליף ראוי ויעיל לשיטת ההדברה הקלאסית. ברבות השנים- אכן החלה להתבסס שיטת הדברה חדשנית שקרויה- הדברה ירוקה, אורגנית. על פי שיטה זו, חל שינוי עצום גם בצורך בשימוש בחומרי הדברה כימיים, רעילים ומסוכנים- במקומם העדיפה שיטה זו חומרים אורגניים, טבעיים בעלי רעילות (אם בכלל…) מועטה ביותר. חומרים שרמת פגיעתם על בני האדם ועל סביבתו פחותה באופן משמעותי, בנוסף, שיטת ההדברה הירוקה ביססה את הצורך לבטא תהליך שונה שיעדיף כל אלמנט מעשי רצוי וראוי ובלבד שלא יהיה צורך להגיע לחומרים הרעילים והמסוכנים. כך למשל- במקום שימוש בחומרים רעילים ובאבקות הדברה מסוכנות כנגד מכרסמים- ההעדפה הייתה להפעיל כנגדם מלכודות, לתפוס אותם בחיים ולשחרר אותם לאחר לכידתם חזרה בטבע.

יש לבחור בקפדנות את חברת ההדברה אשר תבצע עבורכם את הדברת המזיקים השונים ולוודא כי מדובר בחברה אשר יש לה רישיונות והיא מוסמכת ובעל ניסיון וותק רב בתחום.